Přihlásit
2 května, 2024

SEO tipy pro zlepšení viditelnosti vaší firmy ve vyhledávačích

Když v dnešní době podnikáte, zkrátka musíte být na internetu vidět. A to i v případě, že se vaše práce odehrává čistě v offline prostředí. Pokud tedy chcete přinést do své firmy více zakázek, je potřeba zlepšit viditelnost vaší firmy ve vyhledávačích. Jedním z velmi účinných nástrojů, jak toho dosáhnout je SEO.

Co obsahuje článek?

Search engine optimalization, možná znáte pod zkratkou SEO. Pro webové stránky je tento obor digitálního marketingu velmi důležitý. Pomáhá totiž zviditelnit vaši webovou prezentaci a dostat vás výše ve výsledcích vyhledávání. Pomůže vám tedy uspět v ostrém boji o pozornost uživatelů s vašimi konkurenty.

Ať už jste úklidová společnost, stěhovací firma, topenář, instalatér, malíř nebo elektrikář, SEO je pro vás užitečné. Jakmile se totiž váš podnik objeví ve výsledcích vyhledávání, máte příležitost získat nové zákazníky. Aby vše správně fungovalo, je potřeba se vyvarovat základních chyb.

Nejčastější chyby, kterých se úklidové a jiné servisní firmy dopouštějí při implementaci SEO strategií patří nedostatečná optimalizace webových stránek, ignorování sociálních médií jako prostředku pro komunikaci se zákazníky, nedostatečná péče o pozitivní recenze a nepříliš pravidelná analýza výsledků a adaptace strategií vytvořených podle nich.

Klíčová slova a SEO pro servisní firmy

Naprostým základem pro úspěšně nastavené SEO jsou klíčová slova, která jsou relevantní pro váš obor. Než začnete pracovat na webových stránkách, vyberte si klíčová slova, která nejlépe popisují vaši firmu a služby. Pro názornost si ukážeme malý příklad. Máte úklidovou firmu, zaměřte se proto na klíčové fráze jako „úklidová firma“, „domácí úklid“, nebo „profesionální čištění“. Dále se přesvědčte, že tato klíčová slova používáte v titulcích, popiscích a obsahu na vašich webových stránkách.

Aplikace pro úklidové firmy

Česká servisní aplikace pro firmy

Evidence zakázek · Výkazy práce · Materiály · Fotky z terénu

Optimalizace webových stránek

Optimalizace vašich webových stránek pro vyhledávače je nezbytná, bez ní nebude váš web vidět, a tím pádem budete přicházet o zakázky. Kromě klíčových slov závisí pozice vašeho webu ve vyhledávání ještě na dalších parametrech. Ujistěte se, že vaše jsou vaše webové stránky rychlé, mají přehlednou navigaci a jsou dobře strukturované.

Právě struktura webu zahrnuje použití vhodných klíčových slov ve vašich URL adresách, titulcích a mezititulcích stránek, popiscích obrázků i v metadescriptionech. Při psaní textů na web je také potřeba dodržovat správnou strukturu textu. Vždy používejte jen jeden hlavní nadpis (H1), který obsahuje často vyhledávané klíčové slovo, které je relevantní pro obsah na dané stránce. Dalších nadpisů (H2 a výše) může být libovolné množství, ale musí jít správně po sobě. Jedná se o strukturu přejatou z klasického formátování textu.

H1 Nadpis

H2 Podnadpis

H3 Podnadpis

Nikdy byste neměli mít na webu:

H1 Nadpis

H3 Podnadpis

H2 Podnadpis

Obsah je král

Pamatujte, že obsah je král. Vytvářejte kvalitní a relevantní obsah, který oslovuje potřeby vašich zákazníků a odpovídá na jejich otázky. Články a tipy týkající se vašeho oboru na blogu nejenže zvyšují vaši autoritu online, ale také přilákají nové návštěvníky na vaše stránky.

Když vytvoříte web, kam dáte všechny texty, které jste pečlivě prošpikovali relevantními klíčovými slovy, mohlo by se zdát, že je vše hotovo. To ale bohužel není tak docela pravda. Obsah na webu byste měli pravidelně aktualizovat. Aktualizace webových stránek je nezbytná pro udržení vašich pozic ve vyhledávání. Ideálně byste měli aktualizovat obsah na svých stránkách pravidelně alespoň 1x měsíčně.

Lokální SEO a registrace do online adresářů

Lokální SEO je pro malé a střední servisní firmy zásadní. Ujistěte se proto, že jste registrovaní na službách jako Google My Business nebo Firmy.cz a máte na webu obsah optimalizovaný pro lokální klíčová slova. To vám pomůže zvýšit viditelnost ve výsledcích vyhledávání zákazníků v okolí vašeho podniku. Je totiž pravděpodobné, že vás budou nejčastěji poptávat právě lidé z blízkého okolí.

Sociální média a jejich využití

Sociální média jsou skvělým nástrojem pro propagaci vaší firmy. Buďte aktivní na platformách jako Facebook, Instagram nebo LinkedIn. Sdílejte užitečné tipy a triky týkající se vašeho oboru a komunikujte s vašimi zákazníky. Posty na sociálních sítích mohou vašim pozicím také pomoci získat lepší pozice v SERP, protože je Google do výsledků vyhledávání zahrnuje.

Konkrétní výběr sociálních sítí záleží na vaší cílové skupině. Facebook je obecně dobrá platforma pro všechny typy podniků, ale pokud cílíte na mladší publikum, mohou být vhodné platformy jako Instagram nebo TikTok.

Recenze a reference

Recenze a reference od zákazníků jsou dalším důležitým prvkem online viditelnosti. Nejlepším způsobem, jak získat pozitivní recenze od zákazníků, je poskytnout jim vynikající služby a poté je aktivně požádat o recenzi. Požádejte své zákazníky, aby vám psali recenze a doporučení přímo na vašich webových stránkách nebo na dalších online platformách. Po dokončení práce můžete například zákazníkům poslat e-mail nebo zprávu s děkovným dopisem a odkazem na stránku, kde mohou recenzi zanechat.

Stát se může i to, že se na Facebooku, Google nebo u vás na webu objeví negativní recenze. V takovém případě byste měli zareagovat. Na negativní recenze odpovídejte profesionálně a citlivě. Kontaktujte zákazníka a pokuste se vyřešit problém soukromě. Zveřejněte svou odpověď, ve které ukážete, že se o zlepšení zajímáte.

Mobile friendly web

Počítejte s tím, že dnes většina lidí vyhledává služby pomocí svých mobilních zařízení. Ujistěte se, že vaše webové stránky jsou mobile friendly a dobře se zobrazují na různých typech zařízení. Index mobile first je také jedním z kritérií, která Google používá pro řazení výsledků vyhledávání.

Měření a analýza výsledků

Nepodceňujte měření a analýzu výsledků vašich marketingových aktivit. Používejte nástroje jako Google Analytics k monitorování návštěvnosti vašich stránek a chování vašich zákazníků. To vám pomůže pochopit, co funguje a co ne. Na základě svých zjištění pak můžete obsah upravovat a optimalizovat.

Porovnání SEO a PPC

Za SEO nezaplatíte v podstatě ani korunu, ale musíte počítat s tím, že je to běh na dlouhou trať, pozice ve vyhledávání se totiž budují delší dobu, ale výsledky jsou trvalejší. Oproti tomu PPC kampaně vám přivedou zákazníky okamžitě, ale zaplatíte za ně více peněz. Vlastně to funguje tak, že dokud do PPC reklam investujete, máte výsledky, ale jakmile je vypnete, výsledky skončí.

SEO na začátku vyžaduje investici především časovou, pokud si spravujete web sami. Pokud vám ho spravuje agentura nebo specialista, zaplatíte za optimalizaci webu na začátku, a pak budete sklízet plody dobře odvedené práce. Když se SEO aktivitami skončíte, budou mít efekt ještě poměrně dlouho poté.

Nicméně PPC reklamy mohou být velmi vítaným a vhodným doplňkem vaší optimalizace.

Linkbuilding

Jednou z aktivit, která vám může pomoci přivést nové zákazníky, je linkbuilding. Ten spočívá v získávání odkazů na relevantních webech. A to buď vložením odkazu na váš web do existujícího obsahu nebo vytvořením zcela nového obsahu, kde bude odkaz na váš web. Za tyto služby se platí provozovatelům poplatek.

Závěr

Zvýšení online viditelnosti pro vaši servisní firmu není raketová věda, ale vyžaduje trpělivost a úsilí. Výsledky SEO se projeví za různě dlouhou dobu v závislosti na mnoha faktorech, jako je konkurence ve vašem odvětví, stav vašich webových stránek nebo kvalita obsahu. Někteří vidí změny během několika týdnů, zatímco jiní mohou potřebovat několik měsíců nebo dokonce déle.

Obecně se dá však říct, že klíčové prvky úspěšného online marketingu zahrnují dobře optimalizované webové stránky s kvalitním obsahem, aktivní přítomnost na sociálních sítích, pozitivní recenze od spokojených zákazníků, sledování výsledků a jejich analýzu pro neustálé zlepšování obsahu na vašem webu.

Pokud budete potřebovat, podívejte se na naší službu Marketing s Timotym, kde vám se SEO rádi pomůžeme.

crossmenu