Přihlásit se
26 července, 2023

Jak si vybrat čisticí prostředky a vybavení pro začínající úklidovou firmu

Čistící prostředky pro úklidové firmy

V jednom z našich článků jste se dozvěděli, jak si úklidovou firmu zařídit. Tentokrát se podíváme na to, čím byste měli svou novou úklidovou firmu vybavit, abyste byli schopni uspokojit poptávky svých klientů. Existuje totiž mnoho různých čisticích prostředků určených pro firmy, které se specializují na úklid a čištění.

Z článku se dozvíte:

Při založení firmy nebo živnosti jste si jistě vybrali typ nebo typy úklidu, na které se chcete specializovat. To je klíčový faktor, který bude rozhodovat o tom, jaké vybavení budete pro svou práci potřebovat. Kromě toho, že si ušetříte čas při výběru čisticích prostředků i vybavení. Ušetříte si tak i poměrně dost finančních prostředků, protože budete kupovat jen to, co opravdu využijete.

Cena je samozřejmě také podstatným faktorem, který hraje roli při výběru čisticích prostředků. Dbejte ale na to, abyste nevybírali podle nejnižší ceny. Upřednostnit byste měli spíše poměr ceny a výkonu. Samotná pořizovací cena totiž ještě nic nevypovídá o dalších výdajích, které se pak projeví až v provozu. Pamatujte si, že koncentrovaný prostředek sice může mít vyšší pořizovací cenu než výrobek o nižší koncentraci, ale ve výsledku vychází mnohem lépe. Nezbytností při používání koncentrovaných úklidových prostředků je ale jejich správné dávkování.

Při výběru čisticích prostředků se zabývejte jejich složením. Nicméně pokud nejste chemik, asi vám tato informace moc nepoví. Kvalita se proto na první pohled posuzuje obtížně, otestujte si kvalitu čisticích prostředků na malém vzorku. Nejlépe pak používejte prostředky, jejichž účinnost už jste si v praxi dostatečně prověřili.

Úklidoví pracovníci při své práci často zacházejí s chemickými prostředky, které mohou mít nepříznivý vliv na zdraví. Mohou vysoušet pokožku, u citlivějších jedinců způsobovat alergické reakce, silnější dezinfekční prostředky mohou vyžadovat i např. použití respirátorů a dalších ochranných prvků. Podstatným kritériem při výběru mezi srovnatelnými prostředky tak může být i to, zda vysouší pokožku, obsahuje toxické látky či zda jsou přípravky biologicky rozložitelné a jsou tak šetrné i k životnímu prostředí.Dalším faktorem, který byste měli zvážit, je typ čisticích prostředků. Budete používat klasickou chemii, nebo půjdete ekologickou cestou? Případně budete nabízet svým klientům obě cesty?

Aplikace pro úklidové firmy

Aplikace pro úklidové firmy

která vám okamžitě pomůže zefektivnit organizaci úklidů a komunikaci s uklízeči.

Vybavení a čisticí prostředky podle typu úklidu

Podívejte se, co budete potřebovat pro jednotlivé typy úklidu.

Úklid domácností

Úklid domácností

Rozhodli jste se, že budete uklízet především v domácnostech? Pak byste se měli rozhodnout, jestli budete používat vybavení, které mají doma vaši klienti, nebo jestli budete používat vlastní vybavení a čisticí prostředky. Konečné rozhodnutí samozřejmě závisí na preferencích vašeho klienta.

Pro úklidy domácností pořiďte

Všeúčelové (univerzální) čisticí prostředky na kuchyňské a koupelnové povrchy

Tyto prostředky jsou vhodné pro běžné čištění a údržbu různých povrchů, včetně skla, zrcadel, dřeva, kovu a plastu. Mohou být ve formě tekutiny, spreje nebo koncentrátu, který se ředí vodou. Pro čištění kuchyní byste měli být vybavení i odmašťovačem na sporáky a trouby.

Prostory jako koupelny vyžadují speciální čisticí prostředky, které jsou účinné proti vápenatým usazeninám, mýdlu a bakteriím. Tyto prostředky mohou zahrnovat kyselé čisticí prostředky, odstraňovače vodního kamene a dezinfekční prostředky.

Čisticí prostředky na podlahy

Pro čištění různých druhů podlah, jako jsou koberce, dřevěné podlahy, dlaždice nebo laminát, existují speciální čisticí prostředky. Tyto prostředky pomáhají odstranit skvrny, prach a nečistoty a často mají také ochranné účinky.

Úklid bytových domů

Úklid bytových domů, výtahů a společných prostor

Úklid společných prostor bytových domů obvykle spočívá především v údržbě podlah na jednotlivých patrech, schodištích a ve výtazích. Pro úklid bytových domů budete tedy potřebovat čisticí prostředky na podlahy. Dále se vybavte čisticími prostředky pro údržbu skla a zrcadel.

Úklid kanceláří

Úklid kancelářských prostor

Úklid v kancelářích a kancelářských budovách bude zahrnovat více oblastí. Jednak se tu potkáte s údržbou podlah, ale budete se věnovat také stolům, skříňkám, židlím a elektronice. Dále tu narazíte i na sociální zařízení, kde se vám vyplatí prostředky na údržbu koupelen. V neposlední řadě tu bývají i kuchyňky, kde využijete základní prostředky pro úklid kuchyní.

Vybavte se tedy univerzálními čisticími prostředky na stoly, židle a další kancelářský nábytek, čisticí prostředky na elektroniku a obrazovky, prostředky na kuchyň a koupelny. Rozhodně nezapomeňte na mikrovláknové hadříky na utírání prachu.

Úklid komerčních prostor (restaurace, obchody atp.)

Úklid komerčních prostor

V závislosti na povaze podnikání budete potřebovat pro čištění provozovny vašeho klienta speciální čisticí prostředky, například čističe na kuchyňské plochy v restauracích, čisticí prostředky na výlohy a výrobky v obchodech atp.

Vybavte se na základě poptávky odpovídajícím vybavením na čištění specifických prostorů, jako jsou kuchyňské linky, pultové desky, výlohy nebo vitríny. To závisí na tom, jestli se chystáte uklízet v hotelu, restauraci nebo v obchodě.

Úklid průmyslových prostor (sklady, výrobní závody atp.)

Úklid průmyslových prostor

Velké průmyslové haly a další prostory je potřeba uklízet pomocí vysavače s vysokým výkonem a příslušenstvím na úklid velkých ploch. Dále budete potřebovat čisticí prostředky a odmašťovače pro specifické průmyslové prostředí (odstraňovače oleje nebo chemikálií). Hodit se vám budou také čisticí stroje na čištění podlah a dalších velkých ploch.

V některých průmyslových odvětvích, jako je například zpracování potravin, zemědělství nebo stavebnictví, mohou být potřeba speciální čisticí prostředky, které jsou účinné proti specifickým nečistotám a splňují přísné normy a předpisy.

Úklid krátkodobých pronájmů (hotely, Airbnb apartmány atp.)

Airbnb úklid

Kromě čisticích prostředků, které využijete pro úklid domácností, se vybavte také strojovým čističem podlah a přípravky a stroji na čištění textilu (sedačky, koberce atp.).

Strojové čištění podlah

Strojové čištění podlah

Podlahy se čistí jak v bytech, tak v kancelářích a jiných provozech. Potřebovat budete čisticí stroj na mokré, nebo suché čištění podlah (v závislosti na potřebách) a čisticí prostředky pro strojové čištění podlah. Čisticí stroje na čištění koberců a také přípravky na odstraňování skvrn.

Čištění textilu

Čištění textilu

Textil budete také pravděpodobně čistit při různých příležitostech. Pořídit byste proto měli čisticí prostředky na odstraňování skvrn z různých druhů textilu a čisticí stroje nebo vysavače s funkcemi čištění textilu.

Aplikace pro úklidové firmy

Aplikace pro úklidové firmy

která vám okamžitě pomůže zefektivnit organizaci úklidů a komunikaci s uklízeči.

Přístroje pro čištění domácností i komerčních a průmyslových prostorů

Jedním z největších prodejců čisticích strojů je firma KARCHER. V jejich nabídce jistě najdete velkou škálu přístrojů, které vám s podnikáním pomohou. Vybavení však můžete pořídit i od jiných výrobců jako například Kaivac, Motorscrubber a další.

Vysavače

Používají se různé typy vysavačů, včetně klasických vysavačů s různým příslušenstvím, jako jsou úzké trysky, kartáče nebo speciální filtry pro alergiky. Pro hotely a komerční prostory se hodí především vysavače pro vysávání za sucha a kartáčové vysavače. Vždy se poohlížejte po průmyslových vysavačích, ty běžné by nemusely nápor práce zvládnout.

Především pro použití při úklidu budov, v řemeslných, živnostenských provozech a v průmyslu se využívají průmyslové vysavače, které vysávají za mokra i za sucha. Poradí si totiž se suchou, vlhkou nebo tekutou špínou. Používají se pro velké množství špíny na stavbách, v řemeslných provozech, pro úklid budov, v zemědělství a komunálním hospodářství. 

Mopy a hadříky

Používat můžete mopovací systémy, které umožňují efektivní čištění podlah a mikrovláknové hadříky, které jsou účinné při čištění různých povrchů. Velmi oblíbené jsou hadříky pro takzvaný zónový úklid, kdy jsou hadříky barevně odlišené a každá barva odpovídá jiné zóně. Při úklidu si je tedy nespletete.

Čisticí stroje

V závislosti na potřebách a velikosti prostoru můžete používat čisticí stroje, jako jsou vysokotlaké myčky, stroje na čištění koberců, parní čističe, leštičky na podlahy nebo průmyslové čističky či zametací stroje.

Stroje na čištění koberců a extraktory se používají na textilní povrchy, od koberců přes čalouněný nábytek až po vnitřní prostory vozidel.

Vysokotlaké čističe

Vysokotlaké čističe mají několik typů – bez ohřevu, s ohřevem speciální vysokotlaké čističe a čističe se spalovacím motorem. Vysokotlaké čističe se používají především tam, kde je potřeba rychle, důkladně a ekonomicky odstranit silně ulpívající nečistoty.

Důležité je vždy zvolit čisticí prostředky, které jsou vhodné pro daný účel a zároveň splňují bezpečnostní a environmentální normy. Při výběru čisticích prostředků je také důležité brát v úvahu potřeby klienta, typy povrchů, které budete čistit, a případné alergie nebo citlivosti zaměstnanců na určité chemikálie. Nezapomeňte se zeptat na případné normy, které musíte dodržet.

Kde nakoupit čisticí prostředky a úklidové vybavení?

Kvalitní prostředky na čištění můžete nakoupit on-line u několika prodejců. Ceny se budou lišit podle toho, jaký konkrétní výrobek budete pořizovat. Některé obchody nabízejí členství, které se vám vyplatí, když budete odebírat větší množství čisticích prostředků v pravidelných intervalech.

Název firmyCo tu nakoupíteVěrnostní program/členství
KarcherÚklidové přístrojeNeuvádí
Vybavení pro úklidÚklidová technika, hygienické systémy, úklidová chemie, úklidové a čisticí strojeVelkoobchodní výhodnější ceny pro firmy. VIP program
Vše pro úklidČisticí prostředky pro eko úklid, úklidová technikaNeuvádí
Vládce mopuÚklidová technika, úklidová chemie, půjčovna technikyNabízí slevu 3 % po registraci a nabízí velkoobchodní prodej po paletách
Profi úklidové prostředkyÚklidové prostředky běžné, Nano i ekoNeuvádí

Mohlo by vás zajímat:

crossmenu