Jak a kde hledat kvalitní pracovníky na úklid?
Založili jste si úklidovou firmu a jistě chcete, aby byli vaši zákazníci spokojení a váš věhlas stoupal. Asi vás napadlo, že se to lehko řekne, ale těžko udělá. Co vlastně potřebujete k tomu, abyste jako nová úklidová firma na trhu uspěli? To vám prozradí náš článek.
Z článku se dozvíte:
- Podle čeho uklízeče a uklízečky vybírat?
- Kde hledat spolehlivé zaměstnance?
- Typy úvazků
- Jak organizovat práci pracovníkům?
- Shrnutí
Nebudeme s vámi hrát na schovávanou a na rovinu vám prozradíme, co jsou základní pilíře úspěšného podnikání v úklidovém businessu. V první řadě musíte zvládnout 3 nejdůležitější části tohoto podnikání:
- Najímat skvělé pracovníky
- Umět prodávat své služby
- Mít pod kontrolou provoz
S efektivním řízením vašeho provozu vám pomůže Timoty, takže budete mít volné ruce pro práci na dalších dvou bodech. O umění prodávat své služby se pobavíme v některém z našich dalších článků. Tentokrát se totiž budeme věnovat náboru těch nejlepších pracovníků, kteří udělají vaší úklidové firmě skvělé jméno.
Podle čeho uklízeče a uklízečky vybírat?
Každá firma vstává a padá se svými zaměstnanci, a proto je potřeba vědět, jaká je situace na trhu s uklízeči. Existuje totiž několik skupin pracovníků, na které byste si měli dát pozor. A na druhou stranu jsou tu i skupiny, kterým byste měli dát přednost.
V České republice velmi často uklízí Ukrajinky a obecně nelze říct, že by byly horší než Češky. Liší se to spíše jednotlivec od jednotlivce. Obdobně tomu je i u maminek na mateřské dovolené nebo důchodců, kteří si chtějí přivydělat, někteří jsou dobří a někteří špatní. Nebraňte se proto žádné z těchto skupin, ale vybírejte si je podle pečlivých kritérií.
Najít dobrého uklízeče je opravdu náročné a často se stává, že třeba z desítek pracovníků vyberete pouze jednoho jediného pracovníka. Pojďte se tedy podívat na základní vlastnosti, které byste měli u uchazečů pozorovat.
Spolehlivost
Na pozici uklízeče se často hlásí mnoho velmi nespolehlivých lidí, kteří v momentě, kdy nabízí firmy práci, mají obrovský zájem, a pak do práce nedorazí a nezvedají vám telefony. O pár dní později vidíte, že stejná uklízečka odpovídá na stejnou pozici, s tím, že má velký zájem o práci.
- Můžete si uchazeče otestovat na maličkosti jako je první telefonát. Pokud se domluvíte, že vám má zavolat např. v 15:00 a ona nezavolá nebo zavolá v 15:30, tak je to pro vás známka toho, že nebude nejspolehlivější.
- Na jednorázový úklid poptejte více nových pracovníků, než je potřeba, vyfiltrujete tím ty, kteří nepřijdou. A nepřijdete o zakázku, protože by k zákazníkovi nikdo nedorazil.
- Zkušebním úklidem si také otestujete, jak si vede daný pracovník při práci.
Vystupování
Váš zaměstnanec často přijde do kontaktu i s pracovníky u klienta, je proto lepší, když má základy slušného chování a základní pracovní návyky. Netelefonuje v práci, umí se chovat, pozdravit atp.
- Má příjemné vystupování, je na první pohled pokorný – to je dobrá známka dobrého pracovníka
- Mají alespoň základní znalosti češtiny. To platí především, když předpokládáte, že přijdou do styku se zákazníkem. Uklízeče, kteří česky neumí je vhodnější posílat na místa, kde se se zákazníkem pravděpodobně nepotkají.
Učenlivost a Pečlivost
Uklízení sice není raketová věda, ale vy potřebujete, aby vaši zaměstnanci uklízeli efektivně a kvalitně.
- To, jestli je uklízeč pečlivý, zjistíte snadno po prvních pár úklidech.
- V té době se projeví i jejich učenlivost. Pokud nebude zrovna učenlivý, budete muset pořád dokola vysvětlovat a ukazovat, a to vám ve finále přinese méně užitku.
Doklady a čistý trestní rejstřík
Doklady jsou základ, proto si je ověřte hned na začátku. Nenechte se uchlácholit, že je donesou. Je potřeba, aby vám před nástupem doložili:
- Výpis z rejstříku trestů, abyste měli jistotu, že mají čistý trestní rejstřík.
- Platný občanský průkaz nebo pas
- V případě cizojazyčných pracovníků i pracovní povolení
Jak vznikla a jak funguje úklidová firma Youklid?
Videopodcast plný praktických informací o podnikání v úklidu [ 1 h 30 min ]
Kde hledat spolehlivé zaměstnance?
Když budete mít představu o tom, koho hledáte, budete mít o trochu snazší pozici při výběru z uchazečů. Před tím, je však potřeba uchazeče oslovit. Pro hledání nových uklízečů můžete využít několik kanálů. V současné době hrají prim pracovní portály a sociální sítě. Mimo virtuální prostředí je dobré se ptát svých známých a zaměstnanců, na které je spolehnutí.
Pracovní portály
Sociální sítě
Přátelé a známí
Každá koruna se hodí a je docela možné, že máte ve svém okolí někoho, kdo si rád přivydělá. Vyzkoušejte proto oslovit své kontakty na sociálních sítích. Ptejte se svých známých, třeba mají maminku, babičku, kamarády nebo studující děti, kteří brigádu ocení. V neposlední řadě se ptejte svých osvědčených uklízečů na doporučení. Osobní doporučení je vždy nejlepší zdroj pracovníků.
Typy úvazků
Naprosto zásadní věc, na kterou musíte při najímání nových pracovníků myslet, je typ spolupráce. Český právní systém zná hned několik typů úvazku, které můžete svým zaměstnancům či spolupracovníkům nabídnout.
- Plný úvazek (HPP) – zpravidla 160 h měsíčně
- Částečný úvazek – zpravidla zhruba 80 h (½), 50 h(⅓), 40 h(¼) měsíčně
- Dohoda o provedení činnosti (DPČ) – maximálně 20 h týdně
- Dohoda o provedení práce (DPP) – maximálně 300 h ročně
- Externí spolupráce – (IČO)
Než podepíšete s novým uklízečem jakýkoliv typ smlouvy, ověřte si, jestli není veden na úřadu práce. V momentě, kdy nabídnete pracovníkovi dohodu a on je na úřadu práce, fungují zde určité limity, které není možné překročit. Podrobnější informace o spolupráci s lidmi na úřadu práce najdete v tomto článku.
Změny týkající se dohod pro rok 2023 a 2024 najdete zde.
Kolik stojí pracovníci?
byste se mohli kvalifikovaně rozhodnout o tom, jaký typ spolupráce zvolit, je potřeba vědět, kolik vás budou pracovníci stát. Vedle jejich odměny jsou tu také odvody za sociální a zdravotní pojištění u hlavního a vedlejšího pracovního poměru a také omezení při práci na dohodu. V naší tabulce můžete vidět orientační ceny za pracovníky podle typu úvazku. Částky uvadíme v hrubé mzdě. Celkový náklad pro vás jako zamestnavatele a čistý příjem pro pracovníka můžete spočítat v mzdové kalkulačce.
Typ úvazku | Cena pracovníka na úklid (hrubého) |
---|---|
Plný úvazek (HPP) | 20 000 - 40 000 Kč/měsíc |
Zkrácený úvazek | 10 000 - 20 000 Kč/měsíc |
Dohoda o provedení činnosti (DPČ) | 130 - 250 Kč/h |
Dohoda o provedení práce (DPP) | 130 - 250 Kč/h |
Externí spolupráce (IČO) | 200 - 300 Kč/h |
Jaký typ spolupráce zvolit?
Stále nemáte jasno, jakou cestou se vydat? Nechte se inspirovat u svých zkušenějších kolegů z branže. Na začátku, kdy ještě nemáte tolik zakázek, je obvyklé využívat DPP, DPD nebo IČO. Je to především z toho důvodu, že si tak nebudete navyšovat náklady platbami sociálního a zdravotního pojištění za zaměstnance na hlavní pracovní poměr, kterého nedokážete vytížit.
Běžná praxe vypadá tak, že malé firmy mají síť třeba 50 dohodářů/živnostníků, kterým se ozve ve chvíli, kdy pro ně má menší zakázku, která se opakuje (např. pravidelný úklid domácnosti) nebo při nějaké jednorázové práci.
Pracovníky na hlavní pracovní nebo částečný úvazek firmy najímají až v momentě, kdy mají jistotu, že mohou pracovníka vytížit. Případně ve chvíli, kdy si chtějí pojistit, že pracovník bude vždy k dispozici, protože u uklízečů na dohodu/živnost se práce na zakázkách většinou řídí dle času pracovníka.
Školení úklidových pracovníků
"Další důležitou věcí je také zaškolení úklidových pracovníků. Základní zaškolení profesionálního úklidu, bezpečnosti práce, manipulace s úklidovými prostředky atd. Dále je potřeba zaškolit pracovník na konkrétní prostor, ve kterém bude úklid probíhat. Postup úklidových prací a také domluvené frekvence. Někteří zaměstnanci mají potřebu provádět úklid tzv. jako doma (důkladně), to může být i na škodu v případě, že vám klient za takto důkladný úklid neplatí."
"Pro zaškolení úklidových pracovníků nebo manažerů, případně i vás jako majitele úklidové firmy, je možné využít externí školení u profesionálů. Naši nabídku školení nalezne na stránkách: https://www.111uklid.cz/skoleni-uklidu/. Na školení je možné také čerpat různé dotace."
Shrnutí
Sehnat kvalitní pracovníky na úklid není úplně jednoduché, ale není to nemožné. Než se pustíte do vyhledávání pracovníků na sociálních sítích a pracovních portálech, ujasněte si jaké vlastnosti u něj hledáte, měl by být spolehlivý, měl by mít slušné vystupování, být učenlivý, pečlivý a bezúhonný.
Dále si ujasněte, jaký typ pracovního poměru jim budete nabízet i to, jak budete práci organizovat. Efektivní řízení vašich podřízených vám totiž ušetří mnoho starostí i času, který můžete věnovat rozvoji vaší firmy.
"Kvalitní pracovníky je potřeba hledat, je ale možné je také vychovat. Před dohodnutím nějaké delší spolupráce, doporučuji osobní schůzku. Nejde ani tak o klasický pohovor, kde musí potencionální zaměstnanci procházet různými testy atd. Jde spíše o to dotyčného pracovníka vidět a zeptat se na jeho profesní minulost. Předchozí zkušenost s profesionálním úklidem je nepochybně výhodou. Pracovník pak již umí určit priority a také umí zacházet s profesionálním vybavením, které se od toho domácího často liší stejně jako celý úklid. Dobré je se také zeptat současných zaměstnanců, zda neví o někom, kdo shání práci či přivýdělek. Často to jsou třeba bývalé kolegyně, které potřebují nějakou práci a opět už mají zkušenost s úklidem."